אודישנים לסדרות

גם אתם חולמים להיות חלק מהיצירה הישראלית? בשנים האחרונות, לא מעט הפקות מקור ישראליות זכו לשבחים מהזירה הבינלאומית, נמכרו למדינות זרות וקידמו שחקנים ישראלים.

img

כל מה שחשוב שתדעו על אודישנים לסדרות

חושבים שגם אתם יכולים?

איך הכל התחיל? עם אודישנים לסדרות. כל שחקן המעוניין לקבל תפקיד – כזה בעל ניסיון עשיר או שחקן בתחילת דרכו, צריך לעבור אודישנים לסדרות. מטרתו של האודישן היא להבין מהם הכישורים של השחקן, עד כמה הוא מתאים לתפקיד הספציפי ועד כמה הוא יכול להשתלב בקאסט שמנסים לבנות.

המילה אודישן המון פעמים מעוררת חרדה, אך צריך להבין כי בסופו של דבר מדובר על מפגש נעים ומקצועי עם אנשים מובילים מהתעשייה. אודישנים לסדרות נערכים על פני כמה ימים, לעתים גם על פני תקופה של חודש ויותר, כאשר המטרה היא לבנות את הרכב השחקנים המוצלח, המתאים והכשרוני ביותר.

מה מייחד כל כך אודישנים לסדרות? העובדה כי מדובר על מספר אודישנים שצריך השחקן לעבור. אם לדוגמא מתמקדים על אודישנים לפרסומות שאליהם מגיעים דוגמנים ודוגמניות הנשלחים על ידי סוכנות דוגמנות, הרי שהם לרוב מבוססים על אודישן אחד בלבד שבודק את התאמתם.

חושבים שגם אתם יכולים?

טיפ מנצח: איך מורידים את מפלס הלחץ לקראת אודישן?

אם גם אתם מרגישים לפני אודישנים לסדרות מעט לחוצים, דעו כי אתם ממש לא לבד. גם שחקנים בעלי ניסיון עשיר מרגישים מתוחים לפני האודישן – זוהי תחושה טבעית לחלוטין. עם זאת, איך אפשר להפחית את רמות הלחץ שלפני המבחן הגדול? ישנן כמה שיטות יעילות:

- תרגלו נשימות שמאטות את קצב פעימות הלב

- הזכירו לעצמכם שאתם מוכשרים

- זיכרו כי למדתם קורסים שונים מטעם בית ספר למשחק

קורס משחק מכין אתכם היטב לאודישן שלכם

אז איך ניתן לעבור בהצלחה אודישנים לפרסומות? הדבר הבסיסי ביותר הוא להגיע עם הידע הנחוץ בכדי לעבור אודישן. כשמדברים על ידע – מדברים גם על הניסיון המקצועי ולמידת המשחק דרך לימודי משחק, וגם מדברים על ידע ספציפי לאיך לעבור אודישן. קורסים של משחק מלמדים אתכם להתמודד עם סיטואציה כמו אודישן, איך יש לפנות לטקסט, איך תגרמו לבוחנים לחבב אתכם וגם איך לעמוד מול המצלמה.

כידוע, סדרות מצולמות לטלוויזיה, כך שמעבר לכך שעליכם להיות שחקנים נפלאים, אתם גם צריכים שהמצלמה תאהב אתכם. דעו כי חלק בלתי נפרד מתוך אודישנים לסדרות, הוא משחק שלכם אל מול המצלמה. הבוחנים מקליטים אתכם, כך שהם יוכלו להביט בקטעים שלכם פעם נוספת ולהבין האם אתם מתאימים לתפקיד. אלו מכם המעוניינים להגיע אל המסך, צריכים להירשם בין היתר גם אל קורס משחק מול מצלמה.

האם כל שחקן יכול לשחק בכל סדרה?

שחקן הוא איש מקצוע שיודע להיכנס לדמות ולהביא לידי ביטוי את הידע שהוא צבר על כל דמות. לעתים, ניתן לחשוב כי ישנם שחקנים שמיועדים אך ורק לתפקידים קומיים, ושחקנים שמתאימים אך ורק לסדרות דרמה. בפועל, כל שחקן יכול לשחק כל תפקיד, כאשר אודישנים לסדרות אמורים להבין אילו תפקידים הם המתאימים ביותר לכל שחקן המגיע להבחן באודישן.

ישנם שחקנים שמעדיפים קולנוע, תוך שהם מעדיפים פחות לשחק בסדרות. כך או כך, חשוב להבין כי המשותף לכולם הוא העובדה כי יש צורך לעבור מצלמה. שימו לב: גם שחקנים שתחילה לא עברו מצלמה, למדו דרך הקורס הייחודי איך לעמוד מול המצלמה, איך להעביר את המסר והטקסט דרך המצלמה, לאן יש להביט, איך מעבירים רגש דרך המצלמה וכיוצא בזה.

מטבע הדברים, שחקנים שעברו קורס של משחק מול מצלמה, בעלי סיכוי גבוה יותר לצלוח אודישנים לסדרות. לכן, במידה ואתם אכן רואים בבמה כבית שלכם וכאופק התעסוקתי שלכם, השקיעו בקורס שכזה. בסופו של דבר, כשתגיעו אל אודישנים למשחק, הבוחנים רוצים לזהות שחקנים מקצועיים - אל תשכחו זאת.

img

חושבים שגם אתם יכולים?

"מי שבאמת טוב, לא צריך לעבור אודישן – פשוט קוראים לו"

מדובר על מיתוס שהגיע הזמן לנפץ אותו. לעתים, פונים אל שחקנים מוכרים שיגיעו לאודישן בפניה אישית. עם זאת, אין שחקן שמקבל תפקיד מבלי לעבור אודישן קצר שמטרתו להבין האם הוא מתאים לתפקיד או לא. בכל הפקה מושקעים המון כספים ותקציבי ענק, כך שהמפיקים, הבמאים והמשקיעים רוצים להבטיח כי אכן מדובר על שחקנים שמתאימים בדיוק מושלם לתפקיד. חשוב לציין זאת מאחר וישנם שחקנים בתחילת דרכם, שבטוחים שישנם תפקידים שתפורים לשחקנים מוכרים. גם לכם, ישנה הזדמנות שווה עם הגעתכם אל אודישן!

איך נערכים אודישנים המיועדים לקהל הילדים?

גם ילדים הם חלק מתעשיית הבידור, כאשר ישנם המון תפקידים המיועדים לילדים. לא מעט מהקלאסיקות הישראליות הגדולות ביותר בכל הזמנים מבוססות על סיפור שהגיבור הראשי שלו הוא ילד. הבוחנים מדברים אל הילדים בשפה שהם מבינים – בגובה העיניים, תוך שחשוב לשמור על סביבה נעימה ורגישה בכדי לגרום לילדים להרגיש כמה שיותר בנוח. חשוב להבין כי מבחינה מקצועית, אודישנים לילדים שומרים על סטנדרט גבוה.

גם במקרה זה, סוכנות דוגמנות לילדים שולחת אל אודישנים לסדרות אך ורק ילדים שמתאימים לתפקיד. כך, ניתן למנף את הסיכוי כי הילד המגיע לאודישן יקבל תשובה חיובית. המטרה היא לאפשר לילדים ליהנות מהדרך והתהליך ולתת להם כמה שרק ניתן טעם של הצלחה. גם במקרה ובו הילד לא עבר את האודיישן, מחזקים אותו על כישרונו ומאחלים לו המון בהצלחה בהמשך הדרך וגם באודישנים הבאים אליהם הוא יגש.

סוכנות שחקנים – איך היא מסייעת לכם לקבל אודישנים?

האם שחקנים שרשומים בסוכנות מקבלים יותר הזמנות לאודישנים? התשובה היא כן! אודישנים לסדרות לא נשלחים לשחקנים באופן אישי, אלא שההודעה על האודשינים נשלחת לסוכנויות הגדולות. כל סוכנות בוחרת לשלוח את השחקנים המתאימים ביותר בהתאם לדרישות התפקיד. כך, לא גורמים לשחקנים לרוץ מאודישן לאודישן לשווא, אלא שרק במידה והם נמצאים מתאימים מבחינת הניסיון וקווי הדמות, הם מגיעים אל האודישן.

כן חשוב לדעת כי לעתים ישנן הזמנות פתוחות לקהל הרחב להגיע לאודישנים. מטבע הדברים, ככל שהאודישן פתוח יותר, כך מתמודדים עליו יותר מועמדים. לכן, כדאי בהחלט לעבוד בצמוד אל סוכנות שחקנים שתייצג אתכם, תמצא עבורכם אודישנים ותכניס אתכם למעגל העבודה של השחקנים העסוקים בארץ.

כמה זמן אורך אודישן ממוצע?

אודישנים למתחילים מבוססים על כמה דקות – בין 5-10 דקות. כשהבוחנים מגלים עניין בשחקן שהגיע לאודישן מיד עם הגעתו, סביר מאד להניח כי הם יבקשו ממנו לשחק עוד כמה קטעים. בהמשך, השחקנים שעוברים את האודישן הראשון מגיעים גם לאודישנים נוספים, שמטרתם לבחון את האינטראקציה הבימתית. לדוגמא, אם ישנה סדרה שבמרכזה זוג אוהבים, הרי שחשוב מאד להבין את הכימיה שבין השחקנים.

לכן, חשוב להבין כי שחקנים שעוברים אודישנים לסדרות, צריכים לא רק להצטיין בכישרון, אלא גם בכימיה מעולה עם הפרטנר לבמה. תהליך קבלת תפקיד יכול לקחת בין חודש לכמה חודשים – זאת בהתאם לקצב התקדמות ההפקה, תאריך תחילת הצילומים וכיוצא בזה.

אודישנים לילדים הם לא אודישנים קצרים יותר, וקהל הבוחנים מתייחס לכל נבחן בצורה שווה ומתוך ציפייה לקבל את האודישן הטוב ביותר. הכינו את עצמכם על הצד הטוב ביותר לאודישן – זה הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות. בהצלחה!

מאמרים וטיפים‎

האם ניתן להיבחן לשני תפקידים באותה סדרה?

למרות שבתור צופים מהצד נדמה כי הדרך לקבלת תפקיד בסדרה פשוטה למדי, הרי שעל השחקנים להגיע אל אודישנים לסדרות, להרשים את צוות הבוחנים ולהתאים בדיוק מושלם לדמות.

האם גם דוגמנים יכולים לקבל אודישן לסדרה?

כשם שמתכנת מחשבים מגיע לראיון עבודה על מנת לזכות במשרה בתחום שלו, כך דוגמנים מגיעים אל אודישנים על מנת לקבל עבודה. השאלה היא האם דוגמנים יכולים לקבל אודישן לסדרה ?

כל השלבים שצריך לעבור עם אודישן לסדרות

הסוכנות שלכם התקשרה לבשר לכם כי קיבלתם זימון לאודישן? אז אחרי ההתרגשות הגדולה והשמחה המוצדקת, צריך להתחיל להתכונן במטרה להבטיח כי תקבלו את התפקיד הנחשק.

-->