אודישן

אם אתם נמצאים בתחילת דרככם המקצועית וחולמים לקטוף תפקידים נחשקים, דעו כי הם לא ידפקו לכם על הדלת.

img

הפתח שלכם אל התעשייה עובר דרך אודישנים!

חושבים שגם אתם יכולים?

כשאתם צופים בפרסומת, בסדרה אהובה או בסרט מרגש – דעו כי כל אחד מהשחקנים או הנציבים עבר מבחן שסלל את דרכו אל לבכם: אודישן. לא אחת הגדירו את האודישנים כראיונות העבודה של השחקנים, הזמרים והדוגמנים, ואין עוד הגדרה מתאימה יותר.

אודישן טוב יכול לפתוח לאנשים שעוסקים באומנויות הבמה המון דלתות, כאשר אודישן פחות טוב יכול ליצור תחושה קלה של תסכול ואכזבה. חשוב להבין כי מעטים השחקנים שעוברים בפעם הראשונה אודישן, וכי מדובר על תהליך הדרגתי המבוסס על למידה וצבירת ניסיון. חשוב שתדעו כבר בשלב ההתחלתי בו אתם נמצאים, כי אין קיצורי דרך בדרך אל ההצלחה. אם אתם רוצים להיות שחקנים, השקיעו והירשמו אל לימודי משחק. אתם רוצים להגשים את חלומכם לצעוד על מסלולים? סוכנות דוגמנות היא הבית שלכם ודרכה תוכלו להגיע אל אודישנים לפרסומות.

טיפ הזהב: לעולם אל תגרמו לבוחנים לחכות לכם

סביר להניח כי גם אתם משקיעים לא מעט מאמצים במטרה להבין איך עוברים אודישנים לפרסומות. אז חשוב לציין כבר עכשיו כי נוסחה מנצחת ומדויקת אין, אך בהחלט ישנם דברים שתוכלו לעשות שרק יכולים להגדיל את הסיכוי שלכם לקבל את התפקיד שאתם חולמים עליו. אחד הדברים הבסיסיים ביותר הוא לכבד את מי שמזמין אתכם לאודישן. המון פעמים, הידיעה כי מגיעים המון מועמדים לתפקיד מסוים, גורמת לאנשים מסוימים לאחר במכוון. כך, יכול להיות מצב שתאחרו לאודיישן – מה שיכול ליצור רושם של חוסר כבד וזלזול.

לכן, אם הוזמנתם אל אודישן בשעה 9.00 בבוקר, חשוב שתתייצבו בזמן. סביר מאד להניח כי תצטרכו להמתין מעט שיגיע תורכם, אך בהחלט חשוב שתכבדו את הבוחנים ושהם לא יצטרכו לחכות לכם. הקסם האישי שלכם והרושם הראשוני חשובים בדיוק כמו יכולות המשחק, השירה או הדוגמנות שלכם – אל תשכחו זאת!

חושבים שגם אתם יכולים?

"לא עברתי את האודישן – זה אומר שאני שחקן לא טוב?"

חד משמעית, לא! כצופים מהצד, המון פעמים ניתן לחשוב כי השחקנים שאתם רואים במסך או הדוגמים שאתם רואים בפרסומות, קיבלו כל חייהם את התשובה "כן" מהמלהקים והבוחנים. בפועל, כל שחקן או דוגמן עברו דרך לא קצרה ומאד משמעותית. בסופו של דבר, אתם צריכים לזכור כי על כל תפקיד מתחרים מאות מתמודדים שמנסים לעבור אודישנים למשחק. כידוע, רק שחקן אחד יקבל תפקיד, כאשר כל השאר יצטרכו לנסות את מזלם בפעם הבאה. האם זה אומר שכל היתר שקיבלו תשובה שלילית לאחר אודישן לא מוכשרים? ממש לא!

עם הרשמתכם אל בית ספר למשחק, תבינו בעצמכם כי לא רק לכם יש כישרון גדול, אלא לעוד המון אנשים כמוכם. חשוב תמיד שתזכירו לעצמכם כי אתם ראויים, מוכשרים וכי גם אתם בסופו של דבר תקבלו תפקיד משמעותי שידגיש את היכולות שלכם. לאחר שתסיימו את הלימודים שלכם, יהיה נכון להירשם אל סוכנות שחקנים שתוכלו להפנות אתכם לא אל אודישן אחד, אלא להרבה יותר.

מה בוחנים באודישן לפרסומת?

ישנם אודישנים לסדרות וגם אודישנים לפרסומות. אם כן, מה הבוחנים בודקים כשמגיעים דוגמן או דוגמנית אל אודישן המיועד לפרסומת? למרות שרבים נוטים לחשוב כי בפרסומות רק המראה החיצוני חשוב, הרי שכדאי לזכור כי הדוגמנים מתבקשים גם להפגין יכולות משחק. בשונה מפרסומת המבוססת על תמונה בלבד, פרסומות המיועדות לטלוויזיה כוללות בתוכן גם קטעי משחק שהדוגמן נדרש לשחק. לכן, אודישן שכזה לא בוחן רק את המראה החיצוני, אלא גם את הכישורים במשחק.

כמו כן, חשוב לזכור כי לא הדוגמן או הדוגמנית הכי יפים מקבלים את התפקיד בפרסומת. מדוע? משום שכל מותג פונה אל קהל יעד אחר, ולכן הוא עושה אודישן – במטרה למצוא את הדוגמן או הדוגמנית המתכתבים בצורה מושלמת עם ערכי המותג שלהם. לדוגמא: ישנם מותגים שמחפשים אחר דוגמנית בגיל 50. במקרה שכזה, דוגמניות על מפורסמות בקנה מידה בינלאומי, לא יוכלו לקבל את התפקיד אם הן צעירות יותר.

img

חושבים שגם אתם יכולים?

איך בוחרים קטע מתאים לאודישן?

אודישן הוא מבחן קצר שבו אתם אמורים לכבוש את לב הבוחנים. אודישנים למתחילים או למנוסים מבוססים שניהם על התרגשות גדולה ורצון עצום להצליח! מאחר ואתם רוצים להרשים כמה שרק ניתן את הבוחנים, הרי שחשוב מאד שתכינו קטע משחק (בהנחה ויש לכם אודישן לסרט, סדרה או תפקיד בתיאטרון) שמדגיש את היכולות שלכם. ככל הנראה, קיבלתם מחמאות על קטע שאתם עושים מצוין – כך שיהיה כדאי בהחלט להביא אותו. שימו לב: במידה ויש לכם אודישן לדמות קומית, יהיה כדאי שתבחרו קטע בעל אלמנטים קומיים וכן הלאה.

איך יש להגיע לבושים לאודישן?

כמה שתהיו יותר נייטרלים – כך יותר טוב! המון פעמים נדמה כי אל אודישן צריך להגיע מאד חגיגיים, לבושים ומאופרים. בפועל, ככל שתשימו על עצמכם יותר "שכבות" ו"מסכות", כך אתם מפחיתים את הסיכוי כי תקבלו את התפקיד. מדוע? משום שהבוחנים והמלהקים רוצים לראות אתכם במצבכם הטבעי ביותר ולהבין עד כמה אתם מתאימים לדמות. בעת שאתם מגיעים בנראות מאד לא טבעית, קשה להבין מי אתם באמת ועד כמה אתם יכולים להשתלב בקאסט. ההמלצה אליכם? טי-שירט וג'ינס!

מה כן חשוב לדעת? לעתים, ידרשו המלהקים מכם ספציפית להגיע לבושים בצורה מסוימת: בלבוש שחור או לבן, באיפור מסוים (לדוגמא: דמות מאד מוקצנת) וכיוצא בזה. רק אם קיבלתם הנחייה ספציפית להגיע לבושים באופי הדמות או מאופרים, הגיעו כך. במידה ולא, דבקו בלוק נייטרלי.

מדוע חשוב להתחבב על ידי הבוחנים באודישן?

הדבר הבסיסי ביותר שאתם צריכים להגיע איתו אל האודישן הוא אטיטיוד. אל תשכחו לרגע כי האנשים שבוחנים אתכם כעת, הם אלו שתעבדו איתם במידה ותעברו אודישן. לכן, חשוב מאד להיות קשובים, חביבים, מחייכים, מנומסים ונעימים. לא מעט שחקנים איבדו תפקידים רק בגלל יחסי אנוש לא טובים. הסיבה היא כי אותו צוות חשש מאד לעבוד איתם. אל תשכחו כי אודישנים הם ראיונות עבודה לכל דבר ועניין – הרשימו את הבוחנים כמה שרק ניתן!

קורס משחק אכן ממנף את הסיכוי שתצליחו לעבור אודישן

האם הרשמה אל קורס משחק מבטיחה תשובה חיובית מהבוחנים של אודישן? לא ניתן לקבוע בצורה חד משמעית כי אכן תקבלו כל אודישן שתיגשו אליו, אך לימודי משחק, כמו קורס משחק מול מצלמה לדוגמא, בהחלט יכולים להבטיח שיהיו לכם יותר סיכויים. מדוע? משום שדרך לימודים שכאלו אתם צוברים ניסיון, אתם רוכשים המון ידע ומקבלים טיפים ועצות מהשחקנים המבוקשים והאהובים ביותר בארץ! חשוב לדעת כי גם ילדים שרוצים לשחק, צריכים לעבור אודישנים לילדים ולכן חשוב שגם הם יהיו במסגרת מתאימה שתעניק להם ארגז כלים איכותי.

כמה אודישנים צריך לעבור עד שמקבלים תפקיד נחשק?

סוכנות דוגמנות לילדים וגם נציגים של סוכניות לשחקנים מבוגרים ישיבו לכם את אותה התשובה: אין לדעת. בכדי לעבור אודישן צריך גם המון כישרון וגם המון מזל. בנוסף, צריך התאמה לתפקיד הספציפי, שכן לעתים המלהקים מתארים את הדמות בצורה מאד ברורה – כך שהם יודעים מה הם מחפשים ובוחרים רק את מי שעונה בדיוק מושלם על כל מאפייני הדמות.

מאמרים וטיפים‎

האם ראיון עבודה ואודישן זו אותה הגברת בשינוי אדרת?

כולם יודעים מהו ראיון עבודה הכולל שאלות על המועמד ואיך יתמודד עם התפקיד, אך יש סוג נוסף של ראיון שהוא שונה במקצת מהראיון הרגיל והוא למעשה נקרא אודישן.

מיתוסים נפוצים שהגיע הזמן לנפץ על אודישנים!

בסך הכל מדובר על אודישן לסדרה או פרסומת, אך מגדל המיתוסים שנצבר סביב האודישנים כמעט ולא נתפס. זה הזמן לנפץ מספר מיתוסים !

כל מה שאסור לכם לעשות באודישן!

בהגיעכם אל אודישן, ישנם חוקי "עשה ו"אל תעשה" מקצועיים וברורים. מה כדאי לעשות וממה כדאי להימנע ? לפרטים נוספים >>

איך נרשמים לאודישן לסדרה חדשה?

אודישן הוא ראיון עבודה. כידוע, שוק העבודה יכול מעט להקשות, וצריך במידה רבה לפצח את נוסחת הקסמים שתוביל אתכם לכמה שיותר אודישנים ופגישות עם חוד החנית של התעשייה בארץ.

-->