אודישנים למתחילים

אם גם אתם נמצאים בתחילת דרככם המקצועית ועומדים לקראת הפעם הראשונה שתתנסו באודישן, דעו את כל מה שאתם צריכים לדעת רגע לפני.

img

אודישנים למתחילים: הדרך אל לב התעשייה מתחילה!

בשונה מאנשי מקצוע אחרים שצריכים לעבור בחייהם מספר בודד של ראיונות עבודה, הרי ששחקנים ודוגמנים צריכים פעם אחר פעם לעבור אודישנים לפרסומות, משחק או דוגמנות. ואכן, מדובר על תחום מעט מאתגר – אך כזה שיש בו סיפוק אדיר.

אודישנים למתחילים לא שונים מאודישנים אחרים: הדבר היחיד ששונה הוא מי שנבחן בהם. מאחר ומדובר על אודישן ראשון, סביר מאד כי תחושו לחץ, התרגשות גדולה ובעיקר הליכה אל הלא נודע. מה שאתם כן צריכים לדעת כבר בשלב זה, הוא שבסך הכל מדובר על במה שעליה יש לכם אפשרות להפגין את הכישרון שלכם.

ההסתכלות שלכם על האודישן היא מה שבמידה רבה יקל עליכם את הדרך ובעיקר יגרום לכם ליהנות ממנה. קבלו אודישנים למתחילים כהזדמנות נדירה להיחשף, להכיר את עצמכם לבכירי התעשייה ולהשתלב בסדרות, סרטים והפקות נחשבות.

חושבים שגם אתם יכולים?

שוברים את המיתוס: גם שחקנים מתחילים יכולים להצליח

ישנם המון שחקנים מתחילים שחוששים מאד שיהיה להם קשה להיכנס אל לב התעשייה ולעבוד. ממי אותם שחקנים חוששים? מהשחקנים הגדולים, המוערכים ואלו המוכרים בכל בית בישראל. אם תחשבו על זה לרגע, הרי שכל שחקן גדול היה בעברו שחקן מתחיל. המשמעות? מדובר על מעגל טבעי שגם אתם יכולים להיכנס אליו ולהיות חלק ממנו. אודישנים למתחילים הם הפתח שלכם להתחיל את דרככם המקצועית. להגיע אל אודישן בגישה כי "אני בטוח לא אעבור", שמה לכם רגל.

גם שחקנים גדולים ומוכרים עוברים אודישנים, צריכים להוכיח עצמם בכל פעם מחדש ולהיבחן על כל התפקידים הנחשקים. אל תשכחו לרגע: גם השחקנים עליהם אתם מביטים בהערצה, למדו בדיוק כמוכם לימודי משחק. אתם בתחילת דרככם? מכאן אתם עתידים לעלות!

חושבים שגם אתם יכולים?

"אני בתקופת לימודי המשחק. אוכל לגשת לאודישן?"

צריך לחלק את האודישנים ל-2 קבוצות שונות: אודישנים הפתוחים לקהל הרחב והם מפורסמים באינטרנט, ואודישנים שפתוחים אך ורק לשחקנים שרשומים בסוכנויות. בהקשר זה חשוב להבין כי גם יש סוכנות שחקנים שרושמת אצלה אך ורק שחקנים שסיימו את לימודיהם. עם זאת, ישנן גם סוכנויות שרושמות שחקנים מבטיחים בעלי כישרון רב בתקופת הלימודים שלהם. בשורה התחתונה: גם אם אתם נמצאים בתקופת הלימודים שלכם, תוכלו להגיע אל אודישנים למתחילים.

חשוב מאד שכשאתם מגיעים אל האודישן, תציינו אך ורק פרטים אמיתיים אודותיכם. לעתים, על מנת להרשים את צוות הבוחנים, מעגלים פינות בכדי ליצור רזומה מרשים יותר. לא אחת, היו מקרים בהם נבחנים הציגו עצמם כבוגרים של קורס משחק מול מצלמה מטעם בית ספר למשחק, בזמן שהם לא באמת סיימו אותו. מנעו מעצמכם את המבוכה ושקפו בפני הבוחנים מי אתם באמת.

3 טיפים מנצחים להצלחה באודישן – הכירו גם אתם:

כשחקנים בתחילת דרכם, אין עוד מישהו יותר מכם שמעוניין לקבל טיפים באשר להצלחה באודישן. אודישנים למתחילים נערכים בדיוק באותה המתכונת שבה נערכים אודישנים "רגילים" – כך שיש לכם הזדמנות להיכנס אל המגרש של הגדולים. אילו טיפים ניתן לתת לכם רגע לפני אודישנים למשחק?

  • הכנה מוקדמת – ראשית, הגיעו מוכנים. אל תשכחו לרגע כי הבוחנים שמולם אתם עומדים, מיומנים היטב באודישנים, כך שהם יודעים לזהות תוך שניות אם השחקן שעומד מולם למד את הטקסט, ביצע הכנות נדרשות לדמות וכיוצא בזה. שקפו רצינות והתמדה – הן חשובות ממש כמו שהכישרון שלכם חשוב. צוות הבוחנים רוצה לראות מולו שחקן רציני ויסודי, ולא מישהו שעושה את זה על הדרך.

  • ריכוז – אם ישנו משהו שכדאי מאד שתביאו אתכם אל האודישן הוא ריכוז. אמנם מדובר על משהו שנדמה כי אין עליו תמיד שליטה, אך ריכוז הוא בעצם ניהול המצב הרגשי שלכם. לפני שאתם נכנסים אל האודישן, תרגלו נשימות, נהלו עם עצמכם שיח פנימי מעצים, חזקו את עצמכם והיכנסו אל חדר האודישן כשאתם כבר בדמות.

  • קסם אישי – וכן, אמנם הכישרון שלכם חשוב מאד, אך מה שחשוב בנוסף הוא הקסם האישי שלכם. כשאתם מגיעים אל אודישנים למתחילים, הבוחנים מנסים להבין גם מי יהיה האדם שמולו הם יעבדו במידה ותעברו את האודישן. חיוך? תמיד עוזר!

img

חושבים שגם אתם יכולים?

איך ניתן להפוך את ההתרגשות הגדולה לכלי שיסייע לכם באודישן?

אז הנחת היסוד היא כי אודישן למתחילים זה דבר מאד מרגש. השאלה הגדולה היא איך ניתן להפוך את ההתרגשות למשהו שיסייע לכם? מטבע הדברים, שחקנים מביעים המון רגש במשחק שלהם, כאשר הרגש המון פעמים צריך להיות מאד קיצוני – בדמות כעס, דמעות או אהבה גדולה. ההתרגשות שלכם, שהופכת אתכם לנמרצים יותר וחיוניים יותר, יכולה לסייע לכם בתפקיד שאתם משחקים באודישן שלכם.

לדוגמא, במידה ואתם עתידים לקרוא מונולוג שבו אתם צריכים להביע כעס, תעלו את ההתרגשות הכלואה בגופכם והוציאו אותה החוצה באמצעות המשחק. המון פעמים ניתן לייחס את ההתרגשות למונחים שליליים – כאלו המשתקים וגורמים לכם לקפוא במקום. בפועל, אתם צריכים להודות על ההתרגשות הזאת! נצלו אותה!

 

תפקיד הסוכנות שלכם: לשלוח אתכם לאודישנים

נרשמתם אל סוכנות דוגמנות או שחקנים? הסוכנות היא זו שתשלח אתכם אל אודישנים למתחילים. מעבר לכך שהסוכנת מתקשרת אליכם ומודיעה לכם על האודיישן, היא גם זו שתלווה אתכם, תייעץ לכם, תכוון את הקריירה שלכם ותקבל עבורכם החלטות. מה שמאפיין המון פעמים שחקנים מתחילים הוא בלבול גדול: הם לא יודעים אם הם רוצים לפנות אל עולם הילדים, להתמקד בתפקידי דרמה או לעשות רק תפקידי הנחייה.

עם הסוכנת, תוכלו לשבת יחד ולתאם ציפיות, להגדיר מטרות לתקופה הקצרה וגם לטווח הארוך, וכך למיין את האודישנים והעבודות שתקחו או לא. מדובר על שלב מהותי בדרך לביסוס הקריירה שלכם, אל תשכחו זאת!

מה הסיכוי לקבל תפקיד באודישן מבלי ללמוד משחק?

כשתגיעו אל אודישנים לסדרות, סביר מאד כי ישאלו אתכם מהו הניסיון שלכם. מובן כי תרצו להתגאות בלימודי המשחק שלכם, וברזומה המקצועי שרכשתם. אמנם תוכלו לקבל תפקיד מבלי ללמוד משחק, אך בהחלט שישנו יתרון לשחקנים שלמדו, העשירו עצמם ורכשו כלים מקצועיים. אל תשכחו לרגע כי גם אודישנים לילדים ולמתחילים הם אודישנים, כך שאין לכם שום הנחות או ויתורים – אתם נדרשים לספק את העבודה!

כמה פעמים צריך לשמוע "לא" בכדי לקבל "כן" באודישן?

מדובר על שאלת השאלות הנשאלת על ידי המון שחקנים. אין תשובה חד משמעית לשאלה הזאת, בעיקר מאחר וישנם שחקנים שהגיעו אל אודישנים למתחילים לראשונה בחייהם וגם קיבלו את תפקיד חייהם. עם זאת, ישנם שחקנים שרק באודישן העשירי שלהם הצליחו לקבל תפקיד. לא ניתן לקבוע מראש מה תהיה הדרך המקצועית שלכם, אך כן אפשר לומר כי עם התמדה ורכישת כלים מקצועיים, יהיה ניתן להשתלב בתעשייה.

גם במקרה של אודישנים לילדים, הם נדרשים להפגין מקצועיות וכישרון. כל מי שרוצה להיות על הבמה, צריך להתמיד, להשקיע ולהבין כי אודישנים הם חלק בלתי נפרד מהתהליך. אחרי הלימודים שלכם, הירשמו אל סוכנות שחקנים או סוכנות דוגמנות לילדים (במידה ומדובר על ילדים) – בהצלחה!

מאמרים וטיפים‎

איך מגיעים לבושים לאודישן ובעיקר איך לא?

כשחקנים צעירים שעתידים להגיע אל אודישנים למתחילים, חשוב שגם אתם תדעו איך להגיע לבושים, ובעיקר איך לא. במאמר זה תוכלו לקרוא מספר טיפים חשובים.

טעויות נפוצות ששחקנים מתחילים עושים באודישן

אחרי שסיימתם את לימודי המשחק שלכם, אתם יכולים לצאת לדרך המקצועית ולקבל זימונים של אודישנים למתחילים! לפרטים נוספים קראו את המאמר >>

לקראת האודישן הראשון שלכם – כל הטיפים החשובים

אז סוףסוף הצלחתם לקבל זימון לאודישן הראשון שלכם. ישנם מספר דברים שחשוב שתדעו בהגיעכם אל אודישנים למתחילים. לפרטים >>

-->