אודישנים

אם גם אתם נדבקתם בחיידק הבמה, אתם לבטח יודעים עד כמה גדול הסיפוק שבלשחק או לשיר, ולקבל תשואות חמות ומחיאות כפיים סוערות מהקהל הנלהב.

img

אודישנים – כל מה שאתם צריכים לדעת על מבחן הבד!

לעתים, מחיאות כפיים באות לידי ביטוי באחוזי רייטינג גבוהים, הודעות מרגשות הנשלחות ברשתות החברתיות ופופולאריות רבה. מה שמבדיל בין שחקן חובבן לשחקן מקצועי, הוא ההכשרה שלו. מדובר על מקצוע של ממש, כך שאם גם אתם רוצים להיות שחקנים, עליכם להירשם אל בית ספר למשחק.

לאחר שאתם צוברים את ההכשרה שלכם, גם אתם יכולים להתחיל ולהגיע לאודישנים, שהם למעשה ראיון עבודה. לימודי משחק לא רק מכשירים אתכם להיות שחקנים טובים יותר, אלא שהם גם מעניקים לכם ארגז כלים שאיתו תוכלו להתמודד במבחן שלכם אודישנים למתחילים. ממש כמו ראיונות עבודה, ככל שתתקדמו יותר ותתנסו ביותר אודישנים, כך תהיו מיומנים יותר ויעלו סיכויי ההצלחה שלכם.

חושבים שגם אתם יכולים?

שוברים את המיתוס: גם שחקנים מפורסמים עוברים אודישנים

חשוב להבין כי אודישנים הם מבחן בסיסי שכל שחקן צריך לעבור. לעתים, ניתן לחשוב כי שחקנים מפורסמים שכבר כיכבו בפרסומות, סרטים וסדרות, מקבלים תפקיד רק עצם היותם מי שהם. בפועל, כל שחקן המעוניין לקבל תפקיד בסרט או בסדרה, צריך להגיע ולהיבחן אל מול המלהקים. אודישנים הם לא דבר מאיים כפי שניתן לחשוב, אלא שמדובר בסך הכל על הצגת קטע שעליכם להכין מראש בפני כמה בוחנים.

היערכות נכונה לאודישן ממנפת משמעותית את הסיכוי כי תצלחו אותו. ההכנה לאודישן יכולה להתבצע עצמאית על ידכם, אך בהחלט מומלץ כי תירשמו אל סוכנות שחקנים שלא רק שולחת אתכם אל אודישנים, אלא גם מכינה אתכם על הצד הטוב ביותר אל המבחן החשוב – גם מנטלית וגם מבחינה מקצועית.

חושבים שגם אתם יכולים?

איך מתנהל אודישן? הכירו גם אתם!

על כל תפקיד חדש שנפתח, מתמודדים עשרות אם לא מאות שחקנים. כשאתם רשומים בסוכנות שחקנים, הסוכנות שלכם יודעת אילו תפקידים מתאימים אליכם, מהם הכישורים שלכם ואילו אודישנים יש לכם סיכוי לצלוח. כך לדוגמא, אם באודישן מחפשים שחקנית לתפקיד ראשי, כאשר מתארים את הדמות כבחורה צעירה בגיל 18-25, הרי שלא ישלחו לאודישן שחקנית בת 40. עוד לפני שאתם מגיעים אל האודישן, תקבלו במרבית המקרים טקסט שתצטרכו ללמוד בעל פה (כל עוד מדובר על אודישנים למשחק.

הקטע שיהיה עליכם ללמוד ככל הנראה יהיה קטע אמיתי מתוך הסדרה או הסרט כאשר המטרה היא לבדוק את מידת ההתאמה שלכם אל תפקיד. שימו לב כי לעתים אתם תוכלו לבחור קטע חביב עליכם שאותו תשחקו – זאת במידה והתסריט הסופי טרם גובש.

האודישן מתקיים לרוב במרכז אודישנים שיכול להיות סטודיו למשחק, סוכנות או כל מקום אחר. עם הגעתכם, תתבקשו להירשם ולהמתין לתורכם. חשוב להבין כי יש להמתין בסבלנות, ובזמן ההמתנה להיות נינוחים כמה שרק ניתן. חוסר סבלנות יכול להוציא אתכם מריכוז, כך שגם איכות האודישן נפגעת והסיכוי שלכם להתקבל יורד.

האם ניתן להתכונן לאודישן?

כאמור, ישנם אודישנים שונים: אודישנים לפרסומות, כאלו המיועדים לשחקנים בתיאטרון וגם אודישנים שאליהם מגיעים דוגמנים הנשלחים על ידי סוכנות דוגמנות. על מנת להתכונן לאודישן, עליכם להבין מהו התפקיד שאליו אתם מגיעים להבחן. אז איך נערכים לאודישן?

  • ראשית, אימון מנטלי. כשאתם מחזקים את עצמכם ויודעים שאתם הכי טובים במה שאתם עושים, תוך שאתם עושים באותו רגע נתון את הכי טוב שאתם יכולים – אתם מפחיתים משמעותית את רמות הסטרס.

  • שנית, הזכירו לעצמכם כי מי שמקבל את התפקיד הוא מי שמתאים לו ביותר. לעתים, תשובה שלילית באודישן יכולה לפגוע בביטחון העצמי או לגרום לכם לחשוב כי אתם לא מספיק טובים. בפועל, יש עוד המון מועמדים כמוכם שיקבלו תשובה שלילית אך אין זה אומר שאתם לא טובים – אלא שיש מישהו שהתאים קצת יותר מכם. אל תשכחו לרגע: בכדי לקבל כן, אתם צריכים גם ללמוד לקבל את ה"לא".

  • והדבר החשוב ביותר: דעו לאיזה אודישן אתם מגיעים. לדוגמא, ישנם גם אודישנים למתחילים שהמון פעמים מחפשים אחר ניצבים. במידה ואתם עתידים להיבחן כנציבים, דעו כי אין לכם באמת היערכות משמעותית. עם זאת, במידה ויש לכם אודישנים לסדרות לתפקיד ראשי, שננו היטב את הטקסט שאתם עתידים לשחק!

 

img

חושבים שגם אתם יכולים?

כמה אודישנים צריכים לעבור עד שמקבלים תפקיד?

לא ניתן באמת להשיב על השאלה הזו, שכן כל מועמד עובר דרך אחרת, הוא בעל ניסיון אחר ובעל כישורים אחרים. מי שיבטיח לכם כי על כל 5 אודישנים תקבלו תשובה אחת חיובית, לא דובר אמת והוא מאד לא אמין. לעתים, ישנם שחקנים בתחילת דרכם שרק סיימו את לימודיהם, ובאודישן הראשון הם כבר קטפו תפקיד נחשק וכל המדינה מכירה אותם. עם זאת, לא חסרים שחקנים שמנסים את מזלם שנים ארוכות מבלי שהם מצליחים לפרוץ אל תודעת הקהל.

מה שכן חשוב לדעת הוא שישנם דברים שיכולים למנף משמעותית את הסיכוי להצליח בסיטואציה כמו אודישנים לפרסומות. כך לדוגמא: קורסים של משחק וגם קורס משחק מול מצלמה. ככל שתהיו יותר מיומנים ומנוסים, כך יהיה לכם קל יותר להרשים את הבוחנים ולצלוח את האודישן המרגש הצפוי לכם.

מי הבוחנים הנמצאים באודישן?

ישנם המון אודישנים המתקיימים על בסיס יומי - אודישנים לילדים, מבוגרים, לפרסומות או סדרות וכן הלאה. מובן כי בכל אודישן יושבת נבחרת אחרת של בוחנים. לדוגמא: באודישן המיועד לסדרה, סביר מאד כי צוות הבוחנים יכלול את האנשים הבאים:

  • במאי הסדרה

  • מפיק הסדרה

  • תסריטאי הסדרה

  • מלהקת נבחרת

  • סוכנים לשעבר של סוכנויות שונות שיודעים לזהות כשרונות (סוכנות דוגמנות לילדים/מבוגרים ועוד...)

שחקנים מנוסים שכבר קיבלו תפקידים משמעותיים, המון פעמים פוגשים באודישן קולגות שלהם שהם כבר עבדו איתם בעבר. חשוב במקרים שכאלו לשים את האגו בצד, ולזכור כי אודישנים הם הפתח לקבלת תפקיד מאתגר והזדמנות לכבוש את הקהל.

האם אפשר להצליח באודישן גם ללא לימודי משחק?

התשובה חיובית. עם זאת, חשוב להבין כי על מנת להצליח במבחן כמו אודישן, אתם נדרשים להפגין המון יכולות וכישורים מעבר לכישרון המשחק. כך לדוגמא, עמידה במצבי לחץ, יכולת אילתור והבנה של טקסט. את כל אלו קשה מאד ללמוד ולתרגל לבד, ולכן לימודי המשחק הם תחנה משמעותית שכל שחקן צריך לעבור. זיכרו כי על כל תפקיד שאתם רוצים לקבל, ישנם עוד עשרות כמוכם. בסוף, השחקנים שעוברים אודישנים הם אלו שלא חיפשו את קיצורי הדרך, אלא אלו שעבדו קשה בכדי להגיע לנקודה בה הם נמצאים.

מה זה אומר "לעבור מצלמה" ואיך אפשר לעבוד על זה?

סביר מאד כי גם אתם שמעתם על שחקנים שעוברים מצלמה וכאלו שלא. על מה בדיוק מדברים כשאומרים "לעבור מצלמה?". הכוונה היא לכך שדמותו של שחקן או דוגמן עוברת בצורה מחמיאה דרך מסך הטלוויזיה. לעתים, ישנו פער משמעותי בין הדמות במציאות ובין הדרך בה עובר האוייבקט דרך המסך. בהחלט אפשר לעבוד על זה במידה ומגלים פערים מסוימים, בין היתר באמצעות לימודי משחק, לדעת איך לדבר אל המצלמה, איך מדגישים מצבים רגשיים וכו'...

מאמרים וטיפים‎

הקשר בין לימודי משחק והצלחה באודישן

כל שחקן הולך לישון עם חלום ולהתעורר עם חלום: להצליח באודישן! ההמלצה שלנו היא הרשמה ללימודי משחק מקצועיים. לפרטים >>

איך מתכוננים לאודישן על הצד הטוב ביותר?

אמנם טרם נמצאה הנוסחה המנצחת להצלחה באודישן, אך בהחלט ישנם כמה טיפים שיאפשרו לכם להיות טובים יותר באודישנים אליהם אתם מגיעים. לפרטים >>

5 טיפים שיעזרו לכם לעבור אודישן

הרגע בו הסוכנת שלכם מתקשרת אליכם ומודיעה לכם כי יש לה אודישן עבורכם, הוא ללא כל ספק רגע מרגש. כיצד תעברו אודישנים בהצלחה ? לפרטים קראו את המאמר >>

-->