בית ספר למחזות זמר

מחזמר הוא למעשה הצגת תיאטרון מוסיקלית המשלבת בתוכה משחק, שירים וריקוד. המוסיקה במחזמר היא מרכזית ובעלת חשיבות גדולה ובאמצעותה השחקנים מביעים רגשות, מונולוגים וסצנות שלמות בשירה.

img

המדריך ללימודי מחזות זמר

מחזות זמר מבוצעים בכל רחבי העולם, מדובר בהפקות גדולות עם המון שחקנים, תפאורה משובחת, בימוי וכוריאוגרפיה. ההפקות הגדולות ביותר של מחזות זמר התקיימו ועדיין מתקיימות בלונדון ובברודווי בניו יורק. כמו כן, במדינות שונות יש הפקות של מחזות זמר מפורסמים. אם אתם חובבי מחזות זמר ותמיד חלמתם להיות חלק ממחזה זמר, זה המאמר עבורכם. במאמר זה נדבר על מחזות הזמר בהיסטוריה, המאפיינים של מחזות הזמר, איפה לומדים קורס של מחזות זמר ומה תלמדו בקורס כזה. 

המאפיינים של מחזות הזמר

מחזות זמר הם למעשה הצגה המשלבת שירים, ריקודים ומשחק כחלק מסיפור דרמטי. באמצעות השילוב הזה ניתן לעורר בקהל רגשות מגוונים כמו כעס, שמחה, עצב ועוד. כחלק מהמחזמר יש התייחסות לכל דמות ודמות שהולכת ומתפתחת לאורך ההצגה ובעזרת המוסיקה והמילים נוצרת פרשנות עבור הדמות ועבור העלילה. בכל מחזה זמר יעבדו השחקנים עם הבמאי על המשחק, עם המנהל המוסיקלי על השירה ועם הכוריאוגרף על הריקוד. על השחקן לשלוט היטב בשלושת התחומים הללו ולכן חשוב שיהיה בוגר בית ספר למשחק או קורס מחזות זמר. מעבר לשלושת התחומים האלו, שמים דגש גם על התפאורה, עיצוב התלבושות, התאורה והסאונד, להם תפקיד לא פחות חשוב ביצירת הדרמה במחזמר.

חושבים שגם אתם יכולים?

למחזות הזמר אין אורך שהוא קבוע, אך לרוב הם ארוכים יותר משעה וחצי ולעיתים מגיעים גם לשלוש שעות. בשל אורכם, נוהגים לעשות הפסקה קצרה בין שתי מערכות. בכל מקרה, עד סיום המערכה הראשונה, הקהל כבר יבחין בדרמה שעומדת להתרחש והיא תיפתר רק לאחר ההפסקה במערכה השניה. בכל מחזמר יהיו בדרך כלל כשש שירים מרכזיים אשר חוזרים על עצמם לאורך המחזמר בהתאם לנושא מסוים שרצו להעביר או לשים דגש על דמות מסוימת בעלילה. כמו כן, קיימים טקסטים מסוימים שנעשים בשירה והם מדגישים את הרגעים הדרמטיים של המחזמר. הרעיונות למחזות זמר לקוחים מרומנים, סרטים ולעיתים עלילות מקוריות שנכתבו.

חושבים שגם אתם יכולים?

מחזות זמר לאורך ההיסטוריה

מחזות הזמר החלו בתיאטרון של יוון העתיקה שם הציגו טרגדיות באמצעות מוסיקה וריקודים. מסורת זו של תיאטראות המשיכו גם בימי הביניים באירופה. בשלב זה היה מדובר על תיאטראות נודדים ודרמות שהוצגו באמצעות הכנסיות. הפקות גדולות יותר שכללו תלבושות יקרות ותפאורה יותר מסובכת החלו בתקופת הרנסאנס ותחילת המאה ה-19. לתקופה זו שייכים מחזות הזמר של וויליאם שייקספיר. הצגות ומחזות זמר ידועים בשנים אלו הם הקמצן של מולייר והסערה של שייקספיר, אך אלו נחשבו לאופרות ופחות למחזה זמר כמו שאנו מכירים אותו כיום. הצגות ומחזות אלו היו השפה האנגלית והוצגו בעיקר באנגליה. במאה ה-18 תיאטרון הכולל שירה החל גם במושבות של אמריקה עם הזמן עבר לניו יורק. סוף שנת 1850 החלו להתנסות בסגנון מחזה זמר שנקרא אופרטה. מדובר על מחזה זמר ששילב סאטירה מוסיקאלית. האופרטה היא המודל למחזות הזמר הגדולים בכל הזמנים. בשנת 1866 הוצג מחזה הזמר הראשון בברוודווי שנקרא הנוכל השחור. מדובר על מחזה באורך של חמש וחצי שעות והוא הקומדיה המוסיקאלית הראשונה. מזחות זמר המשיכו גם בשנות ה-20. בשנים אלו כבר החלו במחזות זמר עם עלילה דרמטית מורכבת. משנות הארבעים החלו לייצר בארצות הברית מחזות זמר שנחשבים עד היום ללהיטים גדולים מאוד כמו אוקלהומה, סיפור הפרברים, צלילי המוסיקה, ברנשים וחתיכות, גברתי הנאווה, שיער, שיקגו ועוד. 

איפה אפשר ללמוד קורס במחזות זמר?

לימודי מחזות זמר לומדים בבית ספר למחזות זמר או באמצעות קורס מחזות זמר. אלו יכינו אתכם היטב לעבודה האמיתית בתחום. על מנת ללמוד קורס במחזות זמר ולעסוק במקצוע זה לאחר מכן, עליכם לאהוב שירה, ריקוד ומשחק ולדעת להיות מעולים בכל אחד מהתחומים הללו. לאחר שתסיימו את הקורס, ודאי תתנסו באודישנים מגוונים ולכן עליכם להיות מוכנים לכך היטב. חשוב שתדעו כי לרוב מדובר בהפקות גדולות מאוד המצריכות מכם עבודה מאומצת אורך זמן, אבל מי שאוהב את העולם של התאטרון ומחזות הזמר, ודאי יהנה מכך מאוד. 

אילו תחומים לומדים בבית ספר למחזות זמר?

כאשר לומדים בבית ספר למחזות זמר קורס בתחום, לומדים תחילה על מזחות זמר מוכרים ומאפייני המחזה בסגנון זה. לאחר מכן תעבדו על הדמות של השחקן המשלב את תחום המשחק יחד עם השירה והריקוד ואיך ניתן לעשות זאת יחד בצורה מושלמת. כמובן שתתנסו בתרגילים שונים ומגוונים אשר יכשירו אתכם פיזית לבצע משחק ושירה יחד עם העברת רגשות. כמו כן, תלמדו איך לספר את עלילת המחזה בשיר, תקבלו כלים להכרות עם דמות וגיבוש שלה, תלמדו דרכים יעילות לתנועה על במה וכלים בהגשה של שירה ייחודית למחזות זמר. המטרה להביא אתכם למצב שבו אתם יכולים בקלות לגשת לאודישנים למתחילים בצורה הטובה ביותר. 

img

חושבים שגם אתם יכולים?

מי יכול להירשם לקורס מחזות זמר?

במחזות זמר משתתפים מבוגרים וגם ילדים ולכן ניתן ללמוד קורס זה כמעט בכל גיל. בכל הקורסים יכינו את המועמדים למצב שבו הם יודעים לעמוד מול קהל ולעבור אודישן בצורה מקצועית. אודישנים למשחק הם לא דבר פשוט, יש המון לחץ לפני והמון מועמדים ולכן חשוב לעשות הכנה טובה. חשוב לציין כי אודישנים לילדים מלווים בלחץ בדיוק כמו אצל המבוגרים ולכן חשוב להיות מוכנים אליהם היטב. אודישנים כיום יש בכל מיני תחומים וניתן כיום להתכונן עבור אודישנים לסדרות, לפרסומות, סרטים ועוד הפקות שונות ומגוונות שקיימות בתעשיית הבידור. 

המאמר נכתב באדיבות TALENTEAM GROUP www.talen-team.co.il

-->